I ogólnopolska konferencja pod nazwą Krakowski Szczyt Transportowy organizowana przez Koło Naukowe Transportu TRANSIT na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń między naukowcami, praktykami i decydentami w dziedzinie transportu i logistyki. Odbyła się 21-23 marca 2024 r., na kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 i zebrała ponad 100 uczestników (w tym cała klasa jednego z Techników)! Sala była pełna!

Pierwszego dnia miały prezentacje referatów i posterów studentów. Nagrodzeni to:
w kategorii artykuł naukowy:
I miejsce Katarzyna Belska
II miejsce Marta Broda
III miejsce Patryk Jurkowski
w kategorii poster:
I miejsce⯑Katarzyna Łangowska
II miejsce⯑Aleksandr Figielski i Patryk Jurkowski
III miejsce⯑Igor Pabisow
Wybrane artykuły naukowe zostaną opublikowane w renomowanym czasopiśmie "Transport Miejski i Regionalny" posiadającym swój numer ISSN.

Odbyły się również trzy prelekcje sponsorów, dwie z Kolei Małopolskich dotyczące rozwiązań proekologicznych i IT w przedsiębiorstwie oraz jedna z Zarządu Transportu Publicznego przeprowadzonej przez dyrektora Łukasza Franka.

Drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach organizowanych przez PKP Intercity (Zakład utrzymania i naprawy taboru), MPK S.A. w Krakowie (Zajezdnia Podgórze) oraz Philip Morris International (Zakład produkcyjny i Magazyn wysokiego składowania).

Patronem wydarzenia było Miasto Kraków.

Organizatorzy obiecują kolejne edycje. Czekamy z niecierpliwością i gratulujemy sukcesu.

Konferencja naukowo-techniczna Konstrukcje Sprężone jest organizowana w cyklu 3-letnim przez Katedrę Konstrukcji Żelbetowych i Sprężonych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Poprzednie jej edycje oznaczone latami 2012, 2015, 2018 i 2021 były serią bardzo udanych spotkań, bogatych w prezentowane dokonania, zagadnienia i problemy, a nader wszystko — tu w szczególności ostatnia edycja w maju 2022 roku — w bujną dyskusję nad przedstawianymi problemami.

Technologia sprężania konstrukcji nieprzerwanie jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zapewnienie bezpiecznej i długotrwałej pracy ustrojów o dużych rozpiętościach, skomplikowanej geometrii czy nietypowych schematach pracy, których tak wiele wznosi się w obecnych czasach. Stąd organizacja KS2024. Jej celem jest stworzenie pola dla wymiany informacji i prowadzenia dyskusji na temat najnowszych osiągnięć, wymagających rozwiązania kwestii, napotykanych problemów. W trakcie konferencji przedmiotem obrad będą kwestie zarówno teoretyczno-badawcze, jak i praktyczne.

Organizatorzy w ramach Konferencji organizują warsztaty "DOBRE PRAKTYKI W PROJEKTOWANIU KONSTRUKCJI SPRĘŻONYCH", które odbędą się dnia 15 maja 2024 roku.

 

Zapraszamy do udziału!

 

Dziekanat Wydziału Inżynierii Lądowej ogłasza ostateczną listę rankingową do stypendium rektora - studia stacjonarne II stopnia rozpoczynające się w semestrze letnim.

Studentom, których numery albumów zostały umieszczone na ostatecznej liście rankingowej zostało przyznane stypendium. Wypłaty wszystkich stypendiów będą do końca kwietnia.

lista rankingowa

Drogie Studentki, Drodzy Studenci,

Z dumą wspieramy kobiety w nowych technologiach, dlatego zachęcamy Was do wzięcia udziału w Perspektywy Women in Tech Summit 2024 - największej konferencji w Europie i Azji (nie tylko!) dla kobiet w nowych technologiach!

Studiujesz kierunek STEM, fascynujesz się nowymi technologiami i stoisz u progu kariery zawodowej? Potrzebujesz inspiracji, mentoringu, wymiany doświadczeń i nowych kontaktów? A może szukasz stażu lub pracy w branży Tech & IT?

APLIKUJ O BEZPŁATNY BILET STUDENCKI

12 - 13 czerwca w Warszawie

2 dni pełne wiedzy, inspiracji i wymiany doświadczeń

5 scen z wykładami ekspertek i liderek branży Tech & IT

150 inspirujących keynote speakerów

60 merytorycznych warsztatów

50 fascynujących tech-talków

500 indywidualnych sesji mentoringowych

stoiska 100 najbardziej innowacyjnych globalnych firm

Targi Pracy ze spotkaniami rekrutacyjnymi i branżowym networkingiem

mnóstwo pozytywnej energii!

Jedną z atrakcji tegorocznej konferencji będą Targi Pracy ze stoiskami ponad 100 największych globalnych firm technologicznych i możliwością spotkań z ekspertami, podczas których omówisz swoje CV, poznasz procedury rekrutacyjne oraz uzyskasz cenne rady i wskazówki.

Wiodącymi tematami tegorocznego Summitu będą: komputery kwantowe, interakcje człowiek-maszyna, neuroróżnorodność, data science, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, deep tech, rozwiązania chmurowe oraz ekologia cyfrowa, cyberbezpieczeństwo oraz wiele, wiele innych.

Poza tematami technologicznymi, ideą przewodnią Perspektywy Women in Tech Summit 2024 będzie Tech-Life Balance - czyli świadome podejście, globalne, biznesowe i indywidualne, do korzystania z nowych technologii i ich tworzenia - z dbałością o to, by wspierały neuroróżnorodność, włączanie społeczne, zrównoważony rozwój i poprawę jakości życia, zamiast być źródłem stresu i zmęczenia cyfrowego.

Studentki i studenci STEM (z Polski i zagranicy) mogą jak zwykle ubiegać się o bezpłatne wejściówki na https://womenintechsummit.pl/grant-form

W czwartek, 21 marca 2024 r. w Warszawie wybitni, młodzi naukowcy z Politechniki Krakowskiej otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne czeki na gali XIV edycji Programu „LIDER” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Czeki opiewały na niebagatelną kwotę niemal 1,8 mln zł. Politechnika znalazła się w czołówce zdobytych grantów, co również świadczy o znaczącym osiągnięciu laureatów.

Z Wydziału Inżynierii Lądowej, przypomnijmy dofinansowanie na projekt o dużym wdrożeniowym potencjale otrzymał dr inż. Krzysztof Ostrowski z zespołem.

Laureatom towarzyszył rektor prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

fot. archiwum dr K.A. Ostrowskiego; Wicepremier Krzysztof Gawkowski (po lewej)

 

 

Politechnika Krakowska i Polski Związek Narciarski rozpoczynają współpracę naukowo-techniczną.

List intencyjny o wspólnym prowadzeniu badań w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla sportów zimowych, w nowo otwartym Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej WIL PK,  podpisali 5 marca 2024 r. w Krakowie Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN oraz prorektor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK.

Współpraca uczelni i PZN służyć będzie wsparciu szkolenia seniorskich i młodzieżowych reprezentacji Polski, na początek kadr skoczków narciarskich. Bazą do wspólnych działań będzie m.in. infrastruktura nowo otwartego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej PK z unikatowymi narzędziami do badań z zakresu inżynierii wiatrowej.

Więcej na temat współpracy.

fot. Jan Zych, Od lewej: dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK; prorektor Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK; Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.

Galeria zdjęć ze spotkania.